Home / Atıştırmalık / Badem Unu Nasıl Yapılır? | Ketojenik ve Glutensiz Un
badem-unu-nasil-yapilir

Badem Unu Nasıl Yapılır? | Ketojenik ve Glutensiz Un

Badem unu nasıl yapılır? Düşük karbonhidratlı diyetlerde özellikle de ketojenik diyette badem ununu sıklıkla tercih ederiz. Bunun asıl sebebi; badem ununun çok spesifik ve baskın bir aroması olmaması ve tariflerde beyaz un gibi davranması diyebiliriz. Sıvıları absorbe etmesi, hafifliği ve tadı badem ununu beyaz un için çok güzel bir alternatif yapıyor.

For English Click!

Badem unu ketojenik midir?

Badem unu ya da badem tozu ketojenik ve düşük karbonhidratlı diyetlerde baş köşede misafir ettiğimiz bir üründür.

Yağ içeriği yüksek olan badem bir tohumdur. Aynı zamanda karbonhidrat yükü de oldukça düşüktür. Bu özellikleri bademi tam ketojenik bir gıda yapıyor. Tam da bu yüzden ekmek, kurabiye, kek, pankek gibi ketojenik tariflerde badem ununu sıklıkla kullanıyoruz.

badem-unu-nasil-yapilir

Badem doymamış yağlardan zengindir. Doymamış yağlar kalp dostudur. Tokluk hissiyatını çabuk verir. Yağ tüketimi kan şekerinin hızlıca yükselmesinin önüne geçer. Aynı zamanda badem iyi bir protein kaynağıdır. Proteinler kas sağlığımız ve genel sağlığımız için esansiyeldir. Yüksek lif içeriğiyle, kilo kontrolüne de yardımcı olur.

Bütün güzel özelliklerinin yanında badem unu aynı zamanda glutensizdir. Çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan bireyler için güzel bir alternatiftir.

Badem unu; E vitamini, magnezyum ve manganez gibi çeşitli vitamin ve mineralleri de bünyesinde barındırır. Yalnız dikkat etmeniz gereken küçük bir nokta var. Badem unu, yağdan zengin bir ürün olduğu için elbette kaloriden de oldukça zengin. Yani kontrolsüz bir şekilde tüketilmemeli. Ketojenik bir gıda da olsa porsiyonlamanızı iyi yapmalısınız. Yoksa ihtiyacınızdan fazla aldığınız kalori, size kilo olarak geri döner.

badem-unu-nasil-yapilir

Bademlerin kabuğu soyulmalı mı?

Badem unu yapmak için çiğ bademleri kullanacağız. Bademleri ister kabuklarını soyarak (blanched), istersek de kabuklu (unblanched) kullanabiliriz. Kabuğunu soyarak çektiğimiz badem unu daha beyaz olacak ve geleneksel una daha çok benzeyecektir.

Bademlerin kabuğunu soymak, içeriğindeki lif oranını düşüreceği için net karbonhidratını da bir nebze arttıracaktır. Yine de bu artış oldukça azdır.

30 gram yani 1/4 bardak beyaz badem unu net 4 gr karbonhidrat içerirken,

30 gram yani 1/4 bardak kabuklu badem unu net 3 gr karbonhidrat içerir.

Badem; glutensiz, tahılsız ve vegan bir besindir. Bir çok tarifte beyaz un yerine badem ununu kullanabiliriz. Ancak bildiğiniz gibi badem zaten oldukça pahalı bir kuruyemiş. Bir de işlenmiş versiyonunu almaya kalkınca bu bütçeyi daha da zorluyor ki sağlık için yaptığımız diyetimizi uzun ömürlü kılmak için daha akıllıca davranmamız gerekir.

Bademlerimizi istediğimiz kadar alıp evde kolayca un haline getirebiliriz. Badem unu nasıl yapılır diye kafa yormanıza ise hiç gerek yok. Çünkü birkaç küçük püf noktaya dikkat ederek 5 dakika içinde badem ununuzu hazırlayabileceksiniz.

badem-unu-nasil-yapilir

Badem unu nasıl yapılır?

  • Öncelikle bademlere üzerini geçecek kadar kaynar su aktarın. Bademin ölçüsüne göre bekletin. Gerekirse tekrar kaynar su eklemesi yapın.
cig-bademden-ketojenik-un
badem-islama
  • Kabukları soyun. Sonrasında bademleri fırın tepsisine alıp 100 derece sıcaklıkta fırına atın ve 1 saat kadar bademleri kurutun. Kuruttuğunuz bademleri rondoda çekebilirsiniz.
badem-unu-nasil-yapilir
cig-badem-firinda-kurutma
  • Hiç bir işlem yapmadan bademleri rondoda çekin. Kenarda kümelenmeye başlayınca muhtemelen oldu demektir. Dikkat edin. Fazla çekerseniz bademlerin yağı çıkar ve badem unu yerine badem ezmeniz olur.
cig-badem
badem-unu-yapimi

Badem ununu kullanarak Ketojenik Pizza Tarifini yapabilirsiniz.

Tatlı bir kaçamak için de badem unu tabanlı Keto Cheesecake tarifini deneyebilirsiniz.

badem-unu-nasil-yapilir

Badem Unu Tarifi

aldentechef.com
Ketojenik ve düşük karbonhidratlı diyetlerin vazgeçilmezi olan badem ununu evde yapmak için ihtiyacınız olan tek şey bademle güçlü bir rondo yapmak!
Hazırlama Süresi 5 dakika
Toplam Süre 5 dakika
Kategori Ketojenik Tarifler, Tatlı, Tüm Tarifler
Mutfak Amerikan Mutfağı
Porsiyon 4
Kalori 213 kcal

Aletler

  • 1 Rondo

Malzemeler
  

  • 1 su bardağı çiğ badem

Talimatlar
 

Beyaz Badem Unu

  • Öncelikle bademlerin üzerini kaplayacak kadar kaynar su dökün. Bademlerin büyüklüğüne göre bekleyin. Gerekirse tekrar kaynar su ekleyin.
  • Kabukları soyun. Daha sonra bademleri bir fırın tepsisine koyun ve 100°C sıcaklıktaki fırına koyun ve bademleri yaklaşık 1 saat kurutun.
  • Kurutulmuş bademleri rondoda veya güçlü bir blenderda öğütebilirsiniz.

Kabuklu Badem Unu

  • Hiç bir işlem yapmadan çiğ bademleri rondoda çekin. Kenarda kümelenmeye başlayınca muhtemelen oldu demektir. Dikkat edin. Fazla çekerseniz bademlerin yağı çıkar ve badem unu yerine badem ezmeniz olur.

Notlar

Diyetisyen tavsiyesi:
Böbrek hastalığınız varsa veya böbrek taşı geçmişiniz varsa badem unu yerine hindistan cevizi ununu tercih etmeniz daha doğru olacaktır.
Badem unu oksalat açısından zengindir ve fazla tüketildiğinde taş oluşumuna neden olabilir.
Ketojenik veya düşük karbonhidratlı diyetlerden birini yapmadan önce doktorunuzdan onay almanızı öneririm.
Etiket badem unu, badem unu nasıl yapılır, glutensiz un, ketojenik un

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirmesi
© 2024 AldenteChef