Home / Ana Yemek / Tavuk Izgara
izgara-tavuk

Tavuk Izgara

Izgara Tavuk; farklı marinasyon ve baharat seçenekleriyle her damak zevkine hitap eder. Kolayca hazırlayabileceğiniz Antep usulü harika terbiyesiyle lezzetli bir ızgara tavuk tarifine ne dersiniz?

For English Click!

Tavuk, farklı marinasyon ve baharat seçenekleriyle her damak zevkine hitap eder. Bu sebeple sofraların vazgeçilmezlerinden biridir. Diyet yapanlar, sporcular ve sağlıklı beslenmeye özen gösterenler için mükemmel bir protein kaynağıdır. Yağ oranı düşük, protein oranı yüksek olan tavuk eti, kas gelişimini destekler ve uzun süre tok kalmayı sağlar.

Soya Soslu Tavuk tarifini mutlaka denemelisiniz.

Izgara Tavuk Eti Nasıl Marine Edilir?

Tavuk ızgara için marinasyon süreleri:

 • Minimum Süre: En az 30 dakika. Bu süre, tavuğun marinasyon karışımının tadını alması için yeterlidir.
 • Önerilen Süre: 2-4 saat. Bu süre, baharatların ve aromaların tavuğa daha iyi sinmesini sağlar.
 • Maksimum Süre: 24 saat. Tavuğu bir gün önceden marine edip buzdolabında bekletmek, lezzetlerin ete derinlemesine işlemesini sağlar. Ancak 24 saatten daha uzun süre marine etmek, tavuğun yapısını bozup, etin dokusunu olumsuz etkiler.

Marine işlemi sırasında tavuğun buzdolabında bekletilmesi gerektiğini unutmayın. Oda sıcaklığında uzun süre bekletmek, gıda güvenliği açısından risklidir. Marinasyon süresi boyunca tavuğunuzu hava geçirmez bir kapta veya streç film ile kaplayarak buzdolabında saklayın.

tavuk-izgara

Tavuk Izgara Nasıl Yapılır?

Tavuğu marine etmek çok önemlidir. Marine edilmiş tavuk pişince daha lezzetli ve yumuşak olur. Izgara tavuk hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, tavuğun doğru şekilde pişirmektir. Yüksek ateşte kısa sürede pişirdiğiniz tavuğun, dışı çıtır, içi ise yumuşak kalır. Mangalda pişirirken ise kömürün ilk sıcağının geçmesini beklemelisiniz yoksa tavuğun dışı yanıp içi çiğ kalır. Önce sebzeleri közleyip sonra tavukları pişirebilirsiniz.

Eğer gıda termometresi kullanıyorsanız; tavuk etinin yumuşak ve sulu kalması için, tavuğun iç sıcaklığının 75°C’ye ulaştığından emin olun.

Tavuk Izgaranın Yanına Ne Yakışır?

Izgara tavuk, çeşitli sebzelerle beraber sunulduğunda daha dengeli ve besleyici bir öğün oluşturur. Izgarada köz patlıcan, biber, domates, kabak ve mantar gibi sebzeler tavuğun yanına çok yakışır. Yine maydanozlu ve soğanlı bir kebap piyazı da ızgara tavuğun yanında iyi gider. Gaziantep’te kebap ya da ızgaranın yanında mutlaka piyaz olur. Yeşil piyaz ya da salata beraber tüketildiğinde etin ağırlığını alır, daha kolay sindirmenizi sağlar.

Gaziantep Mutfağı yöresel yemek tarifleri için buraya tıklayın.

Tavuk Izgara Tarifi:

Antep Usulü Tavuk Marinesi:

1.Adım: Öncelikle tavukları ayıklayın. Tavuk göğsü kullanacaksanız shcnitzel yapar gibi enine kesin. Eşit kalınlıkta kestiğinize emin olun. Çok ince ya da orantısız keserseniz pişerken bir kısmı kuruyabilir. Tavuk but/sarma kullanacaksanız da derisini ve kemiğini ayıklayın.

Deri yüksek yağ içeriğiyle ızgarada hızlıca yanarak dumanlaşma yapar ve zararlı kimyasalların ete yapışmasına sebep olur.

tavuk-sarma
tavuk-but

2.Adım: Tavukları marine etmek için terbiyesini hazırlayın. Zeytinyağı, kırmızı pul biber ya da toz biber, tuz, karabiber, kekik ve salçayı karıştırın.

marinasyon
tavuk-terbiyesi

3.Adım: Elinizle terbiyeyi tavuklara iyice yedirin. Sonra üzerini örtüp buzdolabında 2 saat kadar marine edin.

marinasyon
marine-tavuk

Tavuk Izgara Nasıl Pişirilir?

4.Adım: Mangal ateşinin ilk harı yani alevi geçince, orta sıcaklığa ulaştığında tavukları pişirmeye başlayabilirsiniz. Ancak ızgara telinin temiz olduğundan ve üzerinde kalıntı olmadığından emin olun. Üzerindeki eski kalıntılar yanar, ete yapışıp kötü tat verir ve etinizi telden ayıramazsınız.

5.Adım: Tavukların terbiyesine yağ koyduğunuz için, ızgara telini önceden yağlamanıza gerek yok. Tavukları direkt ızgaraya dizin ve pişirmeye başlayın.

6.Adım: Sık sık çevirmeye özen gösterin. Etler pişip kendiliğinden ızgara telini bırakana kadar telden ayırmaya uğraşmayın, parçalayabilirsiniz.

izgara-tarifi
izgara-tavuk-tarifi

7.Adım: İstediğiniz pişme seviyesine geldiğinde ızgara tavuklarınızı sıcak sıcak afiyetle tüketebilirsiniz.

tavuk-izgara-antep-usulu
izgara-tavuk

Tavuk Izgara

aldentechef.com
Antep usulü harika terbiyesiyle lezzetli bir ızgara tavuk tarifine ne dersiniz?
Hazırlama Süresi 15 dakika
Pişirme Süresi 25 dakika
Marinasyon 4 saat
Toplam Süre 4 saat 40 dakika
Kategori Ana Yemek, Ketojenik Tarifler, Tavuk Yemekleri, Tüm Tarifler
Mutfak Gaziantep Mutfağı, Türk Mutfağı
Porsiyon 3 kişilik
Kalori 134 kcal

Malzemeler
  

 • 1 kg tavuk but/sarma
 • 2 yemek kaşığı pul biber ya da toz kırmızı biber
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 2 yemek kaşığı domates salçası acı seviyorsanız 1 kaşığını biber salçası koyun.
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • çay bardağı zeytinyağı

Talimatlar
 

 • Tavukları ayıklayın. Derisini ve kemiğini ayırın.
 • Tavukları marine etmek için terbiyesini hazırlayın. Zeytinyağı, kırmızı pul biber ya da toz biber, tuz, karabiber, kekik ve salçayı karıştırın.
 • Elinizle terbiyeyi tavuklara iyice yedirin. Sonra üzerini örtüp buzdolabında 2 saat kadar marine edin. (minimum 30 dakika)
 • Mangal ateşinin ilk harı yani alevi geçince, orta sıcaklığa ulaştığında tavukları pişirmeye başlayın.
 • Tavukların terbiyesine yağ koyduğunuz için, ızgara telini önceden yağlamanıza gerek yok. Tavukları direkt ızgaraya dizin ve pişirmeye başlayın.
 • Sık sık çevirmeye özen gösterin. Etler pişip kendiliğinden ızgara telini bırakana kadar telden ayırmaya uğraşmayın, parçalayabilirsiniz.
 • İstediğiniz pişme seviyesine geldiğinde afiyetle tüketebilirsiniz.
Etiket ızgara tavuk, mangalda tavuk, tavuk ızgara, tavuk ızgara tarifi, tavuk mangal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirmesi
© 2024 AldenteChef